Az emberben óhatatlanul is felmerül, hogy ebben a nagy globalizációban ugyan mit számít ha valahol Afrikában vagy az Amazonas menti dzsungelben kihal egy népcsoport és vele együtt a nyelv is? Nekünk ettől nem lesz rosszabb és hát lássuk be, nem is nagyon érdekel ez minket.
Nyelvtanárként természetesen érdekelnek a nyelvekkel kapcsolatos cikkek, tanulmányok, értekezések. A neten böngészve találtam rá Michael Krauss nyelvész professzorra aki szerint a nyelvek kihalása katasztrofális az emberiség jövőjére nézve. Ez a vélemény talán egy picit túlzónak látszik első olvasatra, de egy kicsit gondoljunk azért bele.
Amikor egy nyelv kihal, akkor ugyebár azok is kihalnak akik beszélik. Tehát az a tudás amit felhalmoztak (legyen szó arról, hogy miképpen találjunk élelmet a dzsungelben, vagy a Kalahári sivatagban hogyan találunk vizet amikor már szomjhalál szélén állunk) elveszik az emberiség számára.
Vagyis alapvető megfigyelések, népi bölcsességek, bizonyos adaptációs készségek vesznek el egy nyelv kihalásával. Krauss professzor szerint valahányszor elvesztünk egy nyelvet elveszítünk valamennyit az alkalmazkodókészségből és a változatosságból, ami képesség teszi az emberiséget a túlélésre.
Miért hal ki egy nyelv? Ennek számos oka van, hogy egy párat említsünk: idős emberek beszélik csak, csökken a terület ahol a nyelvet használják, kormányzati szinten nem támogatják (nem az a hivatalos nyelv), nincsen írásos anyaga csak szóban terjed.
Ez utóbbi esetben, írásos dokumentáció nélkül teljesen eltűnik a történelem süllyesztőjében az adott nyelv.
Vannak lehetőségek és törekvések nyelvek helyreállítására. Ilyen például a kelta nyelv, mely ugyan nem halt ki, de egyre kevesebbet és kevesebben használták. Jelenleg reneszánszát éli a 'Gaelic', számtalan helyen lehet tanulni és akár online is.
A címben feltett kérdésre válaszolva: igen, számít ha kihal egy nyelv, mert értékes tudásanyag veszhet el. Azonban azt is be kell látni, hogy minket Európában ez a veszély nem fenyeget.
Azért az érdekesség kedvéért, gondoljunk bele, hogy mi lenne ha a magyar nyelv eltűnne a történelem süllyesztőjében? Mennyi minden értékes tudésanyag veszne oda, ugye? Nyilvánvaló, hogy ez nem fordulhat elő, de ha belegondolunk, ki tudja mi minden veszett már oda annélkül, hoyg tudnánk róla. Talán előrébb tartana már az emberiség....